Platforma Potravinovej Pomoci Slovensko

PPPS Jablko

Cesta k trvalo udržateľným potravinovým systémom: Stratégia Z farmy na stôl

V dôsledku environmentálnych výziev a v snahe o udržateľnosť sa Európska únia vydala na cestu transformácie so svojou ambicióznou stratégiou “Farm to fork” alebo “Z farmy na stôl”. Táto stratégia je základným pilierom Európskej zelenej dohody, ktorej cieľom je zabezpečiť, aby potravinové systémy boli spravodlivé, zdravé a šetrné k životnému prostrediu. Je to odpoveď nielen na klimatickú krízu, ale aj na naliehavú potrebu potravinovej bezpečnosti a verejného zdravia. Poďme preskúmať kľúčové prvky tejto stratégie a smer, ktorým naviguje budúcnosť Európy.

Holistický prístup

Stratégia Farm to Fork pracuje s pohľadom, že potravinové systémy sú vzájomne prepojené a mnohostranné. Rieši rôzne výzvy súčasne.

Vplyv na životné prostredie

Naše potravinové systémy v súčasnosti zodpovedajú za takmer jednu tretinu globálnych emisií skleníkových plynov. Ich udržateľnejším fungovaním  môžeme zmierniť klimatické zmeny a chrániť našu planétu.

Strata biodiverzity

Cieľom stratégie je zvrátiť pokles biodiverzity spôsobený intenzívnym poľnohospodárstvom a inými nevyhovujúcimi postupmi.

Zdravie a výživa 

Prioritou je zabezpečenie prístupu k dostatočnému množstvu bezpečných a výživných potravín pre všetkých. Rieši podvýživu, obezitu a podporuje verejné zdravie.

Ekonomická spravodlivosť

Stratégia sa usiluje o spravodlivé ekonomické výnosy pre všetkých aktérov v potravinovom hodnotovom reťazci, najmä pre prvovýrobcov (poľnohospodárov). Posilňuje konkurencieschopnosť a tak podporuje dodávateľský sektor EÚ a spravodlivé obchodné praktiky.

Je čas konať

Naše potravinové systémy stoja na križovatke. V súčasnosti sú zodpovedné za takmer jednu tretinu globálnych emisií skleníkových plynov a spotrebujú najviac prírodných zdrojov. Stratégia Z farmy na stôl kombinuje regulačné a neregulačné iniciatívy, ktoré by mali zabezpečiť fungovanie trvalo udržateľných potravinových systémov, spravodlivých postupov a starostlivosti o životné prostredie.

  • Spoločné poľnohospodárske a rybárske politiky – tieto politiky slúžia ako kľúčové nástroje na podporu prechodu k novým systémom fungovania. Poskytujú stimuly pre udržateľné postupy a spravodlivé ekonomické výnosy.
  • Legislatívny rámec – jeho návrh bude usmerňovať udržateľné potravinové systémy. Bude sa zaoberať otázkami ako plytvanie potravinami, ich označovanie a ekologické poľnohospodárstvo.
  • Pohotovostný plán – vypracovaný na zabezpečenie dodávok potravín a bezpečnosti. Je poučením z pandémie COVID-19.
  • Medzinárodná spolupráca – EÚ bude globálne spolupracovať na podpore udržateľných agropotravinárskych systémov prostredníctvom obchodných politík a nástrojov spolupráce.

Inovatívne riešenia na zníženie potravinového odpadu

Inteligentné balenie a označovanie

  • Inteligentné dátumy expirácie: upravované na základe podmienok skladovania. Tým sa zabráni predčasnému vyhodeniu stále bezpečných a jedlých potravín.
  • Inteligentné štítky: QR kódy alebo štítky RFID môžu v reálnom čase poskytovať informácie o čerstvosti, pôvode a pokynoch na manipuláciu s produktom.

Spoľahlivé poľnohospodárstvo

  • Senzorové siete: senzory v poliach na monitorovanie pôdnej vlhkosti, zdravia plodín a zamorenia škodcami. Tento prístup založený na dátach optimalizuje výrobu a minimalizuje straty.
  • Prediktívna analýza: s využitím algoritmov strojového učenia sa dá predpovedať výnos plodín, čo umožňuje farmárom lepšie plánovať a znižovať prebytok.

Cold Chain inovácie

  • Solárne chladenie: energeticky efektívne riešenia chladenia pre malých farmárov, najmä v oblastiach bez pripojenia k verejným sieťam.
  • Sledovateľnosť blockchainu: zabezpečenie transparentnosti a možnosti sledovania jedla z farmy na stôl. Spotrebitelia si môžu overiť cestu svojich produktov, čím sa zníži nedôvera a odpad.

Redistribúcia prebytkov

  • Potravinové banky a aplikácie: prepojenie prebytočných potravín od maloobchodníkov, reštaurácií a domácností s tými, ktorí to potrebujú. Aplikácie ako Too Good To Go a OLIO môžu uľahčiť tento proces.
  • Programy zberu: mobilizácia dobrovoľníkov k zberu prebytočnej úrody z polí, čím sa zabráni ich plytvaniu

Modely obehovej ekonomiky

  • Kompostovanie a anaeróbna fermentácia: premena potravinového odpadu na cenné zdroje ako kompost alebo bioplyn.
  • Upcyklácia: Transformácia vedľajších potravinových produktov (napr. ovocné šupky) na nové produkty (napr. nové potraviny, kozmetika).

Vzdelávacie kampane

  • Povedomie spotrebiteľov: motivovanie ku kontrole porcií, správnemu skladovaníu a kreatívnych spôsoboch využitia zvyškov.
  • Školské programy: vzdelávanie detí o potravinových systémoch a rozvíjanie dlhodobého vnímania hodnoty jedla.

Naša kolektívna zodpovednosť

Stratégia Z farmy na stôl pozýva všetky zainteresované strany – vlády, podniky, výskumníkov, spotrebiteľov – k účasti. Pochopením cesty z farmy na stôl môžeme robiť informované rozhodnutia, znižovať množstvo odpadu a budovať zdravšiu planétu.

Využitím databáz a stanovením jasných cieľov v tejto stratégií sa EÚ stavia do pozície lídra v boji proti plytvaniu potravinami. Svojím komplexným prístupom k riešeniu tohto problému ponúka plán, ktorý môžu nasledovať aj ďalšie regióny a krajiny. Je to zásadný krok k dosiahnutiu cieľov trvalo udržateľného rozvoja OSN a zabezpečeniu toho, aby naše potravinové systémy boli odolné, spravodlivé a udržateľné pre budúce generácie. Cesta k cieľu je síce zložitá, ale s trpezlivým úsilím a spoluprácou možno dosiahnuť významný pokrok smerom k udržateľnejšej budúcnosti.

Znižovanie plytvania potravinami nie je len environmentálnym, ale aj morálnym imperatívom. Ušetrené zdroje a výhody pre spoločnosť sú natoľko významné, že ich nemôžeme ignorovať. Z farmy na stôl je viac než len politika. Je to pohyb smerom k budúcnosti, kde sa jedlo cení. Je to výzva na akciu pre nás všetkých, aby sme zohrali svoju úlohu v tomto dôležitom úsilí. 

Zdroje:

A Farm to Fork Strategy | for a fair, healthy and environmentally-friendly food system

Key figures on the European food chain

Questions and Answers: Farm to Fork Strategy

Tieto články vznikajú vďaka Nadácii Tipsport v rámci grantového programu Nasadení pre klímu. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *